Twój kredyt na wyciągnięcie ręki
Kredyt Mieszkaniowy

Znajdź dla siebie najlepsze rozwiązanie

Zrealizuj swoje marzenia o własnym mieszkaniu

Na co możesz przeznaczyć kredyt


  • zakup domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym lub wtórnym.
  • zakup lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym na rynku pierwotnym lub wtórnym, w tym zakup mieszkania komunalnego/zakładowego/spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  • budowę domu systemem gospodarczym lub z udziałem generalnego wykonawcy.
  • zakup działki budowlanej.
  • adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne.
  • remont, modernizację, wykończenie nieruchomości.

CO TO JEST KREDYT HIPOTECZNY?


Kredyty hipoteczne to długoterminowe zobowiązania celowe, które muszą zostać przeznaczone na zakup działki, nieruchomości lub na remont, modernizację mieszkania. Warunkiem kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie długu przez bank w postaci hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Kredyty hipoteczne mogą być zaciągane w rodzimej lub w obcej walucie. W przypadku zobowiązania spłacanego w złotówkach, rata kredytu uzależniona jest wyłącznie od oprocentowania długu. Na wysokość raty kredytu walutowego wpływa nie tylko oprocentowanie, ale również aktualny kurs walutowy. Minimalny okres kredytowania może wynosić 5 lat, natomiast maksymalny 35 lat. To, na jaki czas kredyt zostanie przyznany, zależy w głównej mierze od sytuacji finansowej klienta. Ponadto, jeśli zostało to zawarte w umowie, możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Wybór właściwego kredytu hipotecznego to nie lada sztuka. Z pozoru podobne oferty mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niska miesięczna rata wcale nie oznacza, że kredyt jest tani. Niskie oprocentowanie może kusić, ale jeśli prowizja banku jest wysoka, w efekcie spłacisz więcej niż Ci się wydawało. Bieżące korzyści nie powinny przesłonić końcowego wyniku.

KREDYT HIPOTECZNY – JAKIE DOKUMENTY?


Aby spełnić wszystkie warunki kredytu hipotecznego, musisz dostarczyć wymagane przez Bank dokumenty. Do uzyskania zobowiązania na hipotekę będziesz potrzebować dowodu osobistego, drugiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, a także podstawowych dokumentów finansowych. Należą do nich m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, które wystawiane jest przez pracodawcę, wyciąg z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy, na które wpływa wynagrodzenie oraz zaświadczenie z ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane składki. W przypadku małżeństw konieczne może być dostarczenie skróconego odpisu aktu małżeństwa oraz umowy rozdzielności majątkowej, jeśli została podpisana przez małżonków.

OPROCENTOWANIE KREDYTU HIPOTECZNEGO


Oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi najczęściej 3-4%, jednak kredytobiorca musi uwzględnić dodatkowe opłaty, takie jak prowizja czy ubezpieczenie. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RSSO), która pokazuje, jaki będzie realny koszt kredytu. Przykładowo, Bank może oferować oprocentowanie w wysokości 3%, jednak ze względu na opłaty związane z przeprowadzeniem całego procesu, RRSO może być na poziomie 3,38%. Aby wybrać najkorzystniejsze warunki, warto sprawdzić porównywarkę lub ranking kredytów hipotecznych. A jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego? Można skorzystać z kalkulatorów, które po wpisaniu takich informacji, jak kwota i okres spłaty zobowiązania, wykonują na podstawie tych danych symulację. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyniki finalnie mogą różnić się od propozycji przedstawionej przez Bank. Aby znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny, trzeba sprawdzić, jakie są jego koszty. Co na nie wpływa? Nie tylko ubezpieczenie kredytu hipotecznego, prowizja Banku, opłata przygotowawcza, ale również wakacje kredytowe (możliwość zawieszenia spłaty rat na określony czas), karencja (w tym czasie spłacane są tylko odsetki, nie kapitał główny) oraz okres spłaty kredytu. Ponadto oprocentowanie będzie uzależnione od zmian stóp procentowych oraz marży. Aby sprawdzić całkowity koszt długu, można skorzystać z kalkulatorów kredytów hipotecznych lub z kalkulatorów rat kredytu hipotecznego, gdzie często zamieszczane są takie informacje.

CZY DA SIĘ UZYSKAĆ KREDYT MIESZKANIOWY BEZ WKŁADU WŁASNEGO?


Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach. Pierwszym rozwiązaniem jest posiadanie zabezpieczenia na innej nieruchomości a jej wartość musi przewyższać wysokość wkładu własnego. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego możesz zaciągnąć pożyczkę od dewelopera. Istnieje również możliwość zakupu mieszkania lub domu poniżej jego rzeczywistej wartości (dzieje się tak, gdy sprzedającemu zależy na szybkim sfinalizowaniu transakcji) – różnica między ceną transakcyjną, a wartością nieruchomości może zostać uznana przez Bank za wkład własny. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że wkład własny wpłacany jest sprzedającemu, a nie bankowi – często jest to źle interpretowane przez kredytobiorców.

Nie czekaj! Już teraz wypełnij wniosek.

Nie czekaj!

FJuż teraz wypełnij wniosek.

Twój kredyt na wyciągnięcie ręki

Nie czekaj! Już teraz wypełnij wniosek.

Nie czekaj! Już teraz wypełnij wniosek.